Vishay/Dale RNC55H1073BSB14
RNC55H1073BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1073BSB14
Brief Description
RES 107K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1073BSB14.pdf
Availability of RNC55H1073BSB14
QUANTITY
RNC55H1073BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1073BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1073BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1073BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1073BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1073BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1073BSB14
AC/DC CONVERTER 5.1V 115W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES BLADE ATO 110 OHM 1% 0.4W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf