Vishay/Dale RNC55H1093BSB14
RNC55H1093BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1093BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1093BSB14.pdf
Availability of RNC55H1093BSB14
QUANTITY
RNC55H1093BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1093BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1093BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1093BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1093BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1093BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1093BSB14
CONN RECEPT PIN .032-.046".156" datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS 1MM AU SMD LEFT datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
FUSE FAST 25A 1000V MIDGET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LMTSW PG13 RLR PLNGR datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IMPACT DC 4X6 GL SN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT HNG LVR datasheet.pdf