Vishay/Dale RNC55H10R0FMB14
RNC55H10R0FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R0FMB14
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R0FMB14.pdf
Availability of RNC55H10R0FMB14
QUANTITY
RNC55H10R0FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R0FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R0FMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R0FMB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R0FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R0FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H10R0FMB14
DMM BENCH 3 3/4 DIGIT datasheet.pdf
IDC CABLE - ADM60S/AE60G/ADM60S datasheet.pdf
BAG DISS CLEAR ZIP 10X12 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 16"W datasheet.pdf
10M HIGH FLEX ENCODER CABLE datasheet.pdf
RES 0.523 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf