Vishay/Dale RNC55H11R8BRB14
RNC55H11R8BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R8BRB14
Brief Description
RES 11.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R8BRB14.pdf
Availability of RNC55H11R8BRB14
QUANTITY
RNC55H11R8BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R8BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R8BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R8BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R8BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R8BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H11R8BRB14
METRAL HDR STR PF 5X6 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TRANS 100W LDMOS CDFM4 SOT1121B datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 600MA 472 MOHM datasheet.pdf
KPTC 24C 24#20 PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf