Vishay/Dale RNC55H1202FSRSL
RNC55H1202FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1202FSRSL
Brief Description
RES 12K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1202FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1202FSRSL
QUANTITY
RNC55H1202FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1202FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1202FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1202FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1202FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1202FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1202FSRSL
CONN RECEPT RT ANG 4POS 2MM TIN datasheet.pdf
IC SW DUAL 1.25 OHM SPST 16-DIP datasheet.pdf
CONN SAIEND PB M12 B-COD 5POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.8V 70A 126W datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.333GHZ 780FCBGA datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
CAP FILM 39UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf