Vishay/Dale RNC55H1240DSB14
RNC55H1240DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1240DSB14
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1240DSB14.pdf
Availability of RNC55H1240DSB14
QUANTITY
RNC55H1240DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1240DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1240DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1240DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1240DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1240DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1240DSB14
RES ARRAY 7 RES 51 OHM 14SOIC datasheet.pdf
SIP HEADER 52 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf