Vishay/Dale RNC55H1331FMB14
RNC55H1331FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1331FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1331FMB14.pdf
Availability of RNC55H1331FMB14
QUANTITY
RNC55H1331FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1331FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1331FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1331FMB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1331FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1331FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H1331FMB14
Connector Header 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 18-22AWG RED datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR LCD 120TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V T/H datasheet.pdf