Vishay/Dale RNC55H1503FSRE6
RNC55H1503FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1503FSRE6
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1503FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1503FSRE6
QUANTITY
RNC55H1503FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1503FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1503FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1503FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1503FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1503FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1503FSRE6
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
IC REG LDO SMART DUAL ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LED ASMT-QWBJ COOL WHT 6500K SMD datasheet.pdf
BLZP 5.08/19/90LR SN BK BX datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf