Vishay/Dale RNC55H1582BSRE6
RNC55H1582BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1582BSRE6
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1582BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1582BSRE6
QUANTITY
RNC55H1582BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1582BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1582BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1582BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1582BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1582BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1582BSRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 11 (10 + 1 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC AMP MMIC QUAD-BAND LN TSNP-16 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
VARISTOR 247V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf