Vishay/Dale RNC55H1691BSRSL
RNC55H1691BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1691BSRSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1691BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1691BSRSL
QUANTITY
RNC55H1691BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1691BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1691BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1691BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1691BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1691BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1691BSRSL
CABLE ASSY STR 2.5MM STEREO 6' datasheet.pdf
RES SMD 16.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 6UDFN datasheet.pdf
RES 75.0 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BL 3.50/08/180LR SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
6173909 datasheet.pdf
FIXED IND 21NH 800MA 160 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf