Vishay/Dale RNC55H1781FRBSL
RNC55H1781FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1781FRBSL
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1781FRBSL.pdf
Availability of RNC55H1781FRBSL
QUANTITY
RNC55H1781FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1781FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1781FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1781FRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1781FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1781FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1781FRBSL
IC ETHERNET CTRLR W/SPI 28QFN datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2500.0UH PARAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONTROLLER SSR 11.1A 100-240VAC datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf