Vishay/Dale RNC55H1800BRB14
RNC55H1800BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1800BRB14
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1800BRB14.pdf
Availability of RNC55H1800BRB14
QUANTITY
RNC55H1800BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1800BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1800BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1800BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1800BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1800BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1800BRB14
IC REG MULT CONFIG INV ISO TO220 datasheet.pdf
IC COMP HI-SPD ECL OUTPUT 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 47POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf