Vishay/Dale RNC55H1941BSB14
RNC55H1941BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1941BSB14
Brief Description
RES 1.94K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1941BSB14.pdf
Availability of RNC55H1941BSB14
QUANTITY
RNC55H1941BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1941BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1941BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1941BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1941BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1941BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1941BSB14
TIP RT1 NEEDLE TIP datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 2% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 13A 1212-8 datasheet.pdf
RES 352K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 12NS 256FPBGA datasheet.pdf
SAWTOOTH PICTURE HANGING HOOKS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3A SCH6 datasheet.pdf