Vishay/Dale RNC55H1984BSBSL
RNC55H1984BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1984BSBSL
Brief Description
RES 1.98M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1984BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1984BSBSL
QUANTITY
RNC55H1984BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1984BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1984BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.98M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1984BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1984BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1984BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1984BSBSL
CONN HEADER .100 SNGL STR 1POS datasheet.pdf
KEYPAD 12 BUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 220MA 1.3 OHM datasheet.pdf