Vishay/Dale RNC55H2083BSRSL
RNC55H2083BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2083BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 208K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2083BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2083BSRSL
QUANTITY
RNC55H2083BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2083BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2083BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)208k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2083BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2083BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2083BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2083BSRSL
IC PFC CTRLR TRANSITION 14SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V P2H 1206 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.07A 99 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HDR 60 POS SHS 1.5MM datasheet.pdf