Vishay/Dale RNC55H2101FSBSL
RNC55H2101FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2101FSBSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2101FSBSL.pdf
Availability of RNC55H2101FSBSL
QUANTITY
RNC55H2101FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2101FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2101FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2101FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2101FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2101FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2101FSBSL
CONN TERM BLOCK 5MM TOP 10POS datasheet.pdf
IC MCU USB PHERIPH FX2LP 56VQFN datasheet.pdf
ENCODER MOD 3CH 512CPR datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBJ datasheet.pdf
D4NH-8EAS datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
D SUB FE RA 7W2_40 A_PL3_METAL B datasheet.pdf