Vishay/Dale RNC55H2150FMRSL
RNC55H2150FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2150FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2150FMRSL.pdf
Availability of RNC55H2150FMRSL
QUANTITY
RNC55H2150FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2150FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2150FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2150FMRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2150FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2150FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H2150FMRSL
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 44 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 3.3V DIP datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS TO MALE 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 70POS STR SMD datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 39V 277-480 datasheet.pdf