Vishay/Dale RNC55H2522BSBSL
RNC55H2522BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2522BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2522BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2522BSBSL
QUANTITY
RNC55H2522BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2522BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2522BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2522BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2522BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2522BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2522BSBSL
RES SMD 37.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
RCPT TERM 2.8 UCC2 0.93-2.16 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 680 OHM 4SIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf