Vishay/Dale RNC55H2551BRB14
RNC55H2551BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2551BRB14
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2551BRB14.pdf
Availability of RNC55H2551BRB14
QUANTITY
RNC55H2551BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2551BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2551BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2551BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2551BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2551BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2551BRB14
FERRITE CHIP 2700 OHM 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
ROBOT ETHERNET INTERFACE (-EN) datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 204.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD G ZINC datasheet.pdf