Vishay/Dale RNC55H2770BRB14
RNC55H2770BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2770BRB14
Brief Description
RES 277 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2770BRB14.pdf
Availability of RNC55H2770BRB14
QUANTITY
RNC55H2770BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2770BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2770BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)277
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2770BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2770BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2770BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2770BRB14
CONN FFC RCPT HSG 15POS 1.27MM datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 34-PCM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf