Vishay/Dale RNC55H2872FSRSL
RNC55H2872FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2872FSRSL
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2872FSRSL.pdf
Availability of RNC55H2872FSRSL
QUANTITY
RNC55H2872FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2872FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2872FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2872FSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2872FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2872FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2872FSRSL
IDC CABLE - APK50B/AE50G/X datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 2.1A 6LLP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO214AC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3POS 1MM 6" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
COMBO 2WK2 M SOD CLIN G TIN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf