Vishay/Dale RNC55H3440BRB14
RNC55H3440BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3440BRB14
Brief Description
RES 344 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3440BRB14.pdf
Availability of RNC55H3440BRB14
QUANTITY
RNC55H3440BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3440BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3440BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)344
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3440BRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3440BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3440BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3440BRB14
IC MONITOR 2.68V SUPPLY TO92-3 datasheet.pdf
CONN DUST COVER 15POS FEED THRU datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23X42.3 BE/GY datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER LVPECL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC PCIE SIGNAL REPEATER 100CABGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE IN-LINE #16 datasheet.pdf