Vishay/Dale RNC55H3650FSBSL
RNC55H3650FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3650FSBSL
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3650FSBSL.pdf
Availability of RNC55H3650FSBSL
QUANTITY
RNC55H3650FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3650FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3650FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3650FSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3650FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3650FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3650FSBSL
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 750 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-25 BAR datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
ARS RELAY 1 FORM C 9V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.15A 58 MOHM datasheet.pdf
AC 2C 2#16S PIN RECP BOX datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 12POS PWR TERM datasheet.pdf