Vishay/Dale RNC55H3742BSR36
RNC55H3742BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3742BSR36
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3742BSR36.pdf
Availability of RNC55H3742BSR36
QUANTITY
RNC55H3742BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3742BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3742BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3742BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3742BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3742BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3742BSR36
IC FILTER LOWPASS 8TH 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADP2108 1.3V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100 OHM 5% RAD datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO213AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.25 VA DO214AC datasheet.pdf