Vishay/Dale RNC55H3902FSB14
RNC55H3902FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3902FSB14
Brief Description
RES 39K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3902FSB14.pdf
Availability of RNC55H3902FSB14
QUANTITY
RNC55H3902FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3902FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3902FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3902FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3902FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3902FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3902FSB14
CAP CER 3.3PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 46POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CBL 38POS 0.5MM JMPR TYPE A 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF X5S RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
RES 178 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf