Vishay/Dale RNC55H42R2BSB14
RNC55H42R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H42R2BSB14
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H42R2BSB14.pdf
Availability of RNC55H42R2BSB14
QUANTITY
RNC55H42R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H42R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H42R2BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H42R2BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H42R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H42R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H42R2BSB14
RES .04 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DAC LP DUAL 16-BIT 32-LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 8 CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf