Vishay/Dale RNC55H4482FSRE6
RNC55H4482FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4482FSRE6
Brief Description
RES 44.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4482FSRE6.pdf
Availability of RNC55H4482FSRE6
QUANTITY
RNC55H4482FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4482FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4482FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4482FSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4482FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4482FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4482FSRE6
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 3.1X3.1" datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT PTH/CLIP DR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 4V 200W datasheet.pdf