Vishay/Dale RNC55H62R6BSB14
RNC55H62R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H62R6BSB14
Brief Description
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H62R6BSB14.pdf
Availability of RNC55H62R6BSB14
QUANTITY
RNC55H62R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H62R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H62R6BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H62R6BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H62R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H62R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H62R6BSB14
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2924 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO220AB datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 120A D-67 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf