Vishay/Dale RNC55H6343BSB14
RNC55H6343BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6343BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 634K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6343BSB14.pdf
Availability of RNC55H6343BSB14
QUANTITY
RNC55H6343BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6343BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6343BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6343BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6343BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6343BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6343BSB14
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES 330 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.1A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M3 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf