Vishay/Dale RNC55H6813BSR36
RNC55H6813BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6813BSR36
Brief Description
RES 681K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6813BSR36.pdf
Availability of RNC55H6813BSR36
QUANTITY
RNC55H6813BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6813BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H6813BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6813BSR36
Related LinksRNC55H6, RNC55H6813BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6813BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H6813BSR36
CONN SPLIT PIN 20-14AWG M-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 95.9A LFPAK datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX W/SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM SMBJ datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
395233008 + IMPRINTING (41-48) datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 82 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf