Vishay/Dale RNC55H73R2FSB14
RNC55H73R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H73R2FSB14
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H73R2FSB14.pdf
Availability of RNC55H73R2FSB14
QUANTITY
RNC55H73R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H73R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H73R2FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H73R2FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H73R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H73R2FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H73R2FSB14
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 34POS METAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 75A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 1GHZ 44MLF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf