Vishay/Dale RNC55H7502FPB14
RNC55H7502FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7502FPB14
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7502FPB14.pdf
Availability of RNC55H7502FPB14
QUANTITY
RNC55H7502FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7502FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7502FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7502FPB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7502FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7502FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H7502FPB14
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
U CORE DBL CHOKE 2.2MH .95A VER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 22A POWER 56 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf