Vishay/Dale RNC55H7681BSRSL
RNC55H7681BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7681BSRSL
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7681BSRSL.pdf
Availability of RNC55H7681BSRSL
QUANTITY
RNC55H7681BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7681BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7681BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7681BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7681BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7681BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7681BSRSL
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 2LVL .300 22POS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 102 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 0804 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 10NS 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf