Vishay/Dale RNC55H9090DSBSL
RNC55H9090DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9090DSBSL
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9090DSBSL.pdf
Availability of RNC55H9090DSBSL
QUANTITY
RNC55H9090DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9090DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9090DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9090DSBSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9090DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9090DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H9090DSBSL
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO220AB datasheet.pdf
LCD MODULE 40X4 SUPERTWIST datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
IP CORE GIGABIT/ETH MAC EC/ECP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ANTENNA GPS/GLONASS-2G/3G/4G datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf