AVX Corporation TAJC155M035Y
TAJC155M035Y picture photo
Mfg. Part Number
TAJC155M035Y
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC155M035Y.pdf
Availability of TAJC155M035Y
QUANTITY
TAJC155M035Y Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC155M035Y
Internal Part NumberEIS-TAJC155M035Y
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC155M035Y
Related LinksTAJC15, TAJC155M035Y Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC155M035Y Details Description
Related parts for TAJC155M035Y
CONN HEADER 24POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 4POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
FAN 48VDC 120X38MM 2WR datasheet.pdf