Vishay/Dale RNC55J1022BSB14
RNC55J1022BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1022BSB14
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1022BSB14.pdf
Availability of RNC55J1022BSB14
QUANTITY
RNC55J1022BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1022BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1022BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1022BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1022BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1022BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1022BSB14
IC 4-20 MA I-TRANSMITTER 14-SOIC datasheet.pdf
IC FILTER UNIV RC QUAD LN 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS GOLD SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMP 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf