Vishay/Dale RNC55J1042BRBSL
RNC55J1042BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1042BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1042BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1042BRBSL
QUANTITY
RNC55J1042BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1042BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1042BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1042BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1042BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1042BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1042BRBSL
CONN CIR MALE 6POS CBL MNT datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
TOOLING DIE SET datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 390 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf