Vishay/Dale RNC55J1053BSB14
RNC55J1053BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1053BSB14
Brief Description
RES 105K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1053BSB14.pdf
Availability of RNC55J1053BSB14
QUANTITY
RNC55J1053BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1053BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1053BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1053BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1053BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1053BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1053BSB14
TVS DIODE 350VWM 595.35VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
CABLE 6POS M8 PLUG-WIRE 1.5M datasheet.pdf
BATT CYCLON SLA 12V 8AH datasheet.pdf
6-PUSHBUTTON PENDANT (22MM) datasheet.pdf
LAMINATING ADHESIVE 4" X 5YD datasheet.pdf
RES 258 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf