Vishay/Dale RNC55J1431FSRSL
RNC55J1431FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1431FSRSL
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1431FSRSL.pdf
Availability of RNC55J1431FSRSL
QUANTITY
RNC55J1431FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1431FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1431FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1431FSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1431FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1431FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1431FSRSL
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS .156 datasheet.pdf
181-PF SIGNAL 4R METRAL HDR datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 3.30 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf