Vishay/Dale RNC55J1502DRRE6
RNC55J1502DRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1502DRRE6
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1502DRRE6.pdf
Availability of RNC55J1502DRRE6
QUANTITY
RNC55J1502DRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1502DRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1502DRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1502DRRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1502DRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1502DRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1502DRRE6
CONN RECEPT CPC 37POS REV SER 1 datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015R/X 12" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/S&H +SIGN 28SOIC datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 1K 8-QFN datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf