Vishay/Dale RNC55J1504FSR36
RNC55J1504FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1504FSR36
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1504FSR36.pdf
Availability of RNC55J1504FSR36
QUANTITY
RNC55J1504FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1504FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1504FSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1504FSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1504FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1504FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1504FSR36
IDC CABLE-ASN40A/ AE40G / ASN40A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 512 I/O 900FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC 2825 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RING AVIKRIMP TAPED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf