Vishay/Dale RNC55J1624BSRE6
RNC55J1624BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1624BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1624BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1624BSRE6
QUANTITY
RNC55J1624BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1624BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1624BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1624BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1624BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1624BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1624BSRE6
CONN PLUG 26POS SNAP IN BLACK datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X7T 1210 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 3.5PF 0.5PF 300V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf