Vishay/Dale RNC55J1823FSB14
RNC55J1823FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1823FSB14
Brief Description
RES 182K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1823FSB14.pdf
Availability of RNC55J1823FSB14
QUANTITY
RNC55J1823FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1823FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1823FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1823FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1823FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1823FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1823FSB14
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LONG RANGE PLUGGABLE ZIGBEE DEVE datasheet.pdf
DRAWER 22.1X17.4X12.3" BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 234/33 /M datasheet.pdf
MIL-E-QUAL CAP & CHAIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 2.2V 50MS SNT-4A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.75A 95 MOHM TH datasheet.pdf