Vishay/Dale RNC55J1843BSB14
RNC55J1843BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1843BSB14
Brief Description
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1843BSB14.pdf
Availability of RNC55J1843BSB14
QUANTITY
RNC55J1843BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1843BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1843BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)184k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1843BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1843BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1843BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1843BSB14
JUMPER-H1502TR/A2015W/H1500TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COVER RCWAY TC130 MD WHT 6' datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TUNER MOPLL STAT 48-VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf