Vishay/Dale RNC55J1914BSR36
RNC55J1914BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1914BSR36
Brief Description
RES 1.91M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1914BSR36.pdf
Availability of RNC55J1914BSR36
QUANTITY
RNC55J1914BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1914BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1914BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1914BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1914BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1914BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1914BSR36
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
SW SNAP SPDT ROLLER WIRE LD 250V datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC SWITCH LV DUAL SPST 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf