Vishay/Dale RNC55J1960BSB14
RNC55J1960BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1960BSB14
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1960BSB14.pdf
Availability of RNC55J1960BSB14
QUANTITY
RNC55J1960BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1960BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1960BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1960BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1960BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1960BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1960BSB14
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY PACK NICAD 6.0V 4000MAH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
THYRISTOR INV 70A 400V TO-94 datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V JB 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf