Vishay/Dale RNC55J2263BSB14
RNC55J2263BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2263BSB14
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2263BSB14.pdf
Availability of RNC55J2263BSB14
QUANTITY
RNC55J2263BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2263BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2263BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2263BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2263BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2263BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2263BSB14
IC AMP AUDIO PWR 10W MONO 14VSON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 30A 5LFPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5S ULF datasheet.pdf
RES 400K OHM 2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CHP-MDSM-SR datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NC SIM RLLR L datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf