Vishay/Dale RNC55J2282BRB14
RNC55J2282BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2282BRB14
Brief Description
RES 22.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2282BRB14.pdf
Availability of RNC55J2282BRB14
QUANTITY
RNC55J2282BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2282BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2282BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2282BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2282BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2282BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2282BRB14
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
GUIDE PART datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
IC DRIVER OCTAL HISIDE 36PWRSOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 18GHZ datasheet.pdf