Vishay/Dale RNC55J2491DSRSL
RNC55J2491DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2491DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2491DSRSL.pdf
Availability of RNC55J2491DSRSL
QUANTITY
RNC55J2491DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2491DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2491DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2491DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2491DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2491DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2491DSRSL
CONN JACK TEST SHIELD HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 324K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 308VC SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 52MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf