Vishay/Dale RNC55J2491DSRSL
RNC55J2491DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2491DSRSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2491DSRSL.pdf
Availability of RNC55J2491DSRSL
QUANTITY
RNC55J2491DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2491DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2491DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2491DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2491DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2491DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2491DSRSL
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.11UH SMD datasheet.pdf
AMP NPN 10-30VDC FOR E2C-CR5B datasheet.pdf
CONN SPLICE PARALLEL 8 AWG SOLIS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK VENTED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf